Market Status: Available in Bangladesh
| Engine Type | Liquid Cooled, 8-Valve, DOHC, Inline-Two Cylinder Engine |
|---|---|
| Engine Capacity | 322 cc |
| Maximum Power | 38.9 bhp @ 10500 rpm |
| Maximum Torque | 27.5 Nm @ 9000 rpm |
| Mileage | 25 kmpl |
| Kerb Weight | 166 kg |
| Braking System | Dual Channel BOSCH ABS |
| Transmission System | 6 Speed, Constant Mesh |
| Price | Tk. 4,99,999 |
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Liquid Cooled, 8-Valve, DOHC, Inline-Two Cylinder Engine |
| Displacement | 322 Cc |
| Maximum Power | 38.9 Bhp @ 10500 Rpm |
| Maximum Torque | 27.5 Nm @ 9000 Rpm |
| Bore | 68 Mm |
| Stroke | 44.2 Mm |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| No Of Cylinders | 2 |
| Fuel Supply | Electric Oil Pump / Injection System |
| Engine Cooling | Liquid Cooled |
| Starting Method | Electric |
| Brand | jedi-motor |
| Category | Motorcycle |
| Bike Type | Sports |
| Brand Origin | China |
| Made In | China |
| Fuel Engine Oil | |
|---|---|
| Fuel Tank Capacity | 14 L |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Engine Oil Capacity | - |
| Engine Oil Grade | - |
| Transmission | |
|---|---|
| Transmission System | 6 Speed, Constant Mesh |
| Clutch Type | Wet Multiple Plate Sliding-Clutch |
| No Of Gears | 6 |
| Drive Type | Chain |
| Performance Mileage | |
|---|---|
| Mileage Overall | 25 Kmpl |
| Top Speed | 160 Kmph |
| Riding Range Full Tank | 350 Km |
| Frame Chassis Suspension | |
|---|---|
| Frame Chassis Type | Cantilever Diamond-Shaped Frame |
| Front Suspension System | KYB Inverted Front Shock Absorber |
| Rear Suspension System | Center Aligned Rear Shock Absorber |
| Front Suspension Adjuster | No |
| Rear Suspension Adjuster | Yes |
| Tyres Brakes Wheels | |
|---|---|
| Tyre Size Front | 110/70-ZR17 (54H) |
| Tyre Size Rear | 150/60-ZR17 (66H) |
| Tyre Type | Tubeless |
| Braking System | Dual Channel BOSCH ABS |
| Brake Size Front | 296 Mm |
| Brake Size Rear | 240 Mm |
| Brake Type Front | Disc |
| Brake Type Rear | Disc |
| Wheel Type | Alloy |
| Wheel Size Front | 17 Inch |
| Wheel Size Rear | 17 Inch |
| Body Dimensions | |
|---|---|
| Overall Length | 2045 Mm |
| Overall Width | 747 Mm |
| Overall Height | 1120 Mm |
| Ground Clearance | 160 Mm |
| Seat Height | 785 Mm |
| Wheelbase | 1380 Mm |
| Kerb Weight | 166 Kg |
| Electricals | |
|---|---|
| Battery Type | Mf |
| Battery Capacity | 12V, 7.0Ah |
| Ignition System | - |
| Head Light | LED |
| Tail Brake Light | LED |
| Indicators | LED |
| Service And Maintenance | |
|---|---|
| First Free Service | |
| Second Free Service | |
| Third Free Service | |
| Fourth Free Service | |
| Warranty Years | |
| Warranty Kms | |
| No Of Free Service | |
| No Of Paid Service | |
| Key Features And Safety | |
|---|---|
| Instrument Console | Digital (TFT) |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel Meter | Digital |
| Clock | Yes |
| Hazard Indicator | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Traction Control | Yes (BOSCH) |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip Handle Bar |
| Passenger Footrest | Yes |
| Passenger Grab Rail | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Gear Position Indicator | Yes |
| Side Stand Cutoff | Yes |
| Assist Slipper Clutch | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Automatic Headlight On | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Others Features | |
|---|---|
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| Call Sms Alerts | No |
| Mobile Application | No |
| Riding Modes | No |
| Bike Colour | Red, White |
| Additional Features | USB Charging Port |
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Liquid Cooled, 8-Valve, DOHC, Inline-Two Cylinder Engine |
| Displacement | 322 Cc |
| Maximum Power | 38.9 Bhp @ 10500 Rpm |
| Maximum Torque | 27.5 Nm @ 9000 Rpm |
| Bore | 68 Mm |
| Stroke | 44.2 Mm |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| No Of Cylinders | 2 |
| Fuel Supply | Electric Oil Pump / Injection System |
| Engine Cooling | Liquid Cooled |
| Starting Method | Electric |
| Brand | jedi-motor |
| Category | Motorcycle |
| Bike Type | Sports |
| Brand Origin | China |
| Made In | China |
| Fuel Engine Oil | |
|---|---|
| Fuel Tank Capacity | 14 L |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Engine Oil Capacity | - |
| Engine Oil Grade | - |
| Transmission | |
|---|---|
| Transmission System | 6 Speed, Constant Mesh |
| Clutch Type | Wet Multiple Plate Sliding-Clutch |
| No Of Gears | 6 |
| Drive Type | Chain |
| Performance Mileage | |
|---|---|
| Mileage Overall | 25 Kmpl |
| Top Speed | 160 Kmph |
| Riding Range Full Tank | 350 Km |
| Frame Chassis Suspension | |
|---|---|
| Frame Chassis Type | Cantilever Diamond-Shaped Frame |
| Front Suspension System | KYB Inverted Front Shock Absorber |
| Rear Suspension System | Center Aligned Rear Shock Absorber |
| Front Suspension Adjuster | No |
| Rear Suspension Adjuster | Yes |
| Tyres Brakes Wheels | |
|---|---|
| Tyre Size Front | 110/70-ZR17 (54H) |
| Tyre Size Rear | 150/60-ZR17 (66H) |
| Tyre Type | Tubeless |
| Braking System | Dual Channel BOSCH ABS |
| Brake Size Front | 296 Mm |
| Brake Size Rear | 240 Mm |
| Brake Type Front | Disc |
| Brake Type Rear | Disc |
| Wheel Type | Alloy |
| Wheel Size Front | 17 Inch |
| Wheel Size Rear | 17 Inch |
| Body Dimensions | |
|---|---|
| Overall Length | 2045 Mm |
| Overall Width | 747 Mm |
| Overall Height | 1120 Mm |
| Ground Clearance | 160 Mm |
| Seat Height | 785 Mm |
| Wheelbase | 1380 Mm |
| Kerb Weight | 166 Kg |
| Electricals | |
|---|---|
| Battery Type | Mf |
| Battery Capacity | 12V, 7.0Ah |
| Ignition System | - |
| Head Light | LED |
| Tail Brake Light | LED |
| Indicators | LED |
| Service And Maintenance | |
|---|---|
| First Free Service | |
| Second Free Service | |
| Third Free Service | |
| Fourth Free Service | |
| Warranty Years | |
| Warranty Kms | |
| No Of Free Service | |
| No Of Paid Service | |
| Key Features And Safety | |
|---|---|
| Instrument Console | Digital (TFT) |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel Meter | Digital |
| Clock | Yes |
| Hazard Indicator | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Traction Control | Yes (BOSCH) |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip Handle Bar |
| Passenger Footrest | Yes |
| Passenger Grab Rail | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Gear Position Indicator | Yes |
| Side Stand Cutoff | Yes |
| Assist Slipper Clutch | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Automatic Headlight On | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Others Features | |
|---|---|
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| Call Sms Alerts | No |
| Mobile Application | No |
| Riding Modes | No |
| Bike Colour | Red, White |
| Additional Features | USB Charging Port |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
0 Reviews
Recently Asked User Questions about Jedi K333
Disclaimer
The information published on BDBiker.com is provided for general informational purposes only. While we make every effort to ensure accuracy, we do not guarantee that all motorcycle prices, specifications, features, or related details are complete, accurate, or up to date. Information may change without notice. If you identify any incorrect or outdated content, please contact us, and we will review and update it as promptly as possible.