Market Status: Not Available in Bangladesh
| Engine Type | Liquid Cooled, 4-Stroke, 2-Cylinder, DOHC Engine |
|---|---|
| Engine Capacity | 800 cc |
| Maximum Power | 81.8 bhp (82.93 PS) @ 8500 rpm |
| Maximum Torque | 78 Nm @ 6800 rpm |
| Mileage | 23.8 kmpl |
| Kerb Weight | 205 kg |
| Braking System | Dual Channel ABS |
| Transmission System | 6 Speed Constant Mesh |
| Price | Tk. 0 |
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Liquid Cooled, 4-Stroke, 2-Cylinder, DOHC Engine |
| Displacement | 776 Cc |
| Maximum Power | 81.8 Bhp (82.93 PS) @ 8500 Rpm |
| Maximum Torque | 78 Nm @ 6800 Rpm |
| Bore | 84 Mm |
| Stroke | 70 Mm |
| Compression Ratio | 12.8:1 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| No Of Cylinders | 2 |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Engine Cooling | Liquid Cooled |
| Starting Method | Electric |
| Brand | suzuki |
| Category | Motorcycle |
| Bike Type | Naked Sports |
| Brand Origin | Japan |
| Made In | Japan |
| Fuel Engine Oil | |
|---|---|
| Fuel Tank Capacity | 14 L |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Engine Oil Capacity | 3.9 L |
| Engine Oil Grade | - |
| Transmission | |
|---|---|
| Transmission System | 6 Speed Constant Mesh |
| Clutch Type | Wet Multi-Plate |
| No Of Gears | 6 |
| Drive Type | Chain O-ring 525 X 118L |
| Performance Mileage | |
|---|---|
| Mileage Overall | 23.8 Kmpl |
| Top Speed | 215 Kmph |
| Riding Range Full Tank | 333 Km |
| Frame Chassis Suspension | |
|---|---|
| Frame Chassis Type | Rugged Steel-Pipe Frame |
| Front Suspension System | Inverted Telescopic, Coil Spring, Oil Damped |
| Rear Suspension System | Link Type, Coil Spring, Oil Damped, Spring Preload Adjustable |
| Front Suspension Adjuster | No |
| Rear Suspension Adjuster | Yes |
| Tyres Brakes Wheels | |
|---|---|
| Tyre Size Front | 120/70ZR17M/C (58W) |
| Tyre Size Rear | 180/55ZR17M/C (73W) |
| Tyre Type | Tubeless |
| Braking System | Dual Channel ABS |
| Brake Size Front | 310 Mm |
| Brake Size Rear | 240 Mm |
| Brake Type Front | Dual Disc |
| Brake Type Rear | Disc |
| Wheel Type | Alloy |
| Wheel Size Front | 17 Inch |
| Wheel Size Rear | 17 Inch |
| Body Dimensions | |
|---|---|
| Overall Length | 2155 Mm |
| Overall Width | 770 Mm |
| Overall Height | 1135 Mm |
| Ground Clearance | 145 Mm |
| Seat Height | 810 Mm |
| Wheelbase | 1465 Mm |
| Kerb Weight | 205 Kg |
| Electricals | |
|---|---|
| Battery Type | Mf |
| Battery Capacity | 12V, 10Ah |
| Ignition System | Electronic Ignition (Transistorized) |
| Head Light | LED |
| Tail Brake Light | LED |
| Indicators | LED |
| Service And Maintenance | |
|---|---|
| First Free Service | |
| Second Free Service | |
| Third Free Service | |
| Fourth Free Service | |
| Warranty Years | |
| Warranty Kms | |
| No Of Free Service | |
| No Of Paid Service | |
| Key Features And Safety | |
|---|---|
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel Meter | Digital |
| Clock | Yes |
| Hazard Indicator | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Pipe Handle Bar |
| Passenger Footrest | Yes |
| Passenger Grab Rail | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Gear Position Indicator | Yes |
| Side Stand Cutoff | Yes |
| Assist Slipper Clutch | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Automatic Headlight On | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Others Features | |
|---|---|
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| Call Sms Alerts | Yes |
| Mobile Application | Yes |
| Riding Modes | Active (A), Basic (B), Comfort (C) |
| Bike Colour | Metallic Triton Blue, Glass Blaze Orange, Pearl Tech White, Metallic Mat Black |
| Additional Features | Suzuki Traction Control Syste, Ride-by-wire Electronic Throttle System, Low RPM Assist, Suzuki Easy Start System, Bi-Directional Quick Shift System, Suzuki Drive Mode Selector, Suzuki Composite Electrochemical Material, Suzuki Composite Electrochemical Material, Suzuki Clutch Assist System, Suzuki Cross Balancer, Suzuki Easy Start System, Bi-directional Quick Shift System |
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Liquid Cooled, 4-Stroke, 2-Cylinder, DOHC Engine |
| Displacement | 776 Cc |
| Maximum Power | 81.8 Bhp (82.93 PS) @ 8500 Rpm |
| Maximum Torque | 78 Nm @ 6800 Rpm |
| Bore | 84 Mm |
| Stroke | 70 Mm |
| Compression Ratio | 12.8:1 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| No Of Cylinders | 2 |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Engine Cooling | Liquid Cooled |
| Starting Method | Electric |
| Brand | suzuki |
| Category | Motorcycle |
| Bike Type | Naked Sports |
| Brand Origin | Japan |
| Made In | Japan |
| Fuel Engine Oil | |
|---|---|
| Fuel Tank Capacity | 14 L |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Engine Oil Capacity | 3.9 L |
| Engine Oil Grade | - |
| Transmission | |
|---|---|
| Transmission System | 6 Speed Constant Mesh |
| Clutch Type | Wet Multi-Plate |
| No Of Gears | 6 |
| Drive Type | Chain O-ring 525 X 118L |
| Performance Mileage | |
|---|---|
| Mileage Overall | 23.8 Kmpl |
| Top Speed | 215 Kmph |
| Riding Range Full Tank | 333 Km |
| Frame Chassis Suspension | |
|---|---|
| Frame Chassis Type | Rugged Steel-Pipe Frame |
| Front Suspension System | Inverted Telescopic, Coil Spring, Oil Damped |
| Rear Suspension System | Link Type, Coil Spring, Oil Damped, Spring Preload Adjustable |
| Front Suspension Adjuster | No |
| Rear Suspension Adjuster | Yes |
| Tyres Brakes Wheels | |
|---|---|
| Tyre Size Front | 120/70ZR17M/C (58W) |
| Tyre Size Rear | 180/55ZR17M/C (73W) |
| Tyre Type | Tubeless |
| Braking System | Dual Channel ABS |
| Brake Size Front | 310 Mm |
| Brake Size Rear | 240 Mm |
| Brake Type Front | Dual Disc |
| Brake Type Rear | Disc |
| Wheel Type | Alloy |
| Wheel Size Front | 17 Inch |
| Wheel Size Rear | 17 Inch |
| Body Dimensions | |
|---|---|
| Overall Length | 2155 Mm |
| Overall Width | 770 Mm |
| Overall Height | 1135 Mm |
| Ground Clearance | 145 Mm |
| Seat Height | 810 Mm |
| Wheelbase | 1465 Mm |
| Kerb Weight | 205 Kg |
| Electricals | |
|---|---|
| Battery Type | Mf |
| Battery Capacity | 12V, 10Ah |
| Ignition System | Electronic Ignition (Transistorized) |
| Head Light | LED |
| Tail Brake Light | LED |
| Indicators | LED |
| Service And Maintenance | |
|---|---|
| First Free Service | |
| Second Free Service | |
| Third Free Service | |
| Fourth Free Service | |
| Warranty Years | |
| Warranty Kms | |
| No Of Free Service | |
| No Of Paid Service | |
| Key Features And Safety | |
|---|---|
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel Meter | Digital |
| Clock | Yes |
| Hazard Indicator | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Pipe Handle Bar |
| Passenger Footrest | Yes |
| Passenger Grab Rail | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Gear Position Indicator | Yes |
| Side Stand Cutoff | Yes |
| Assist Slipper Clutch | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Automatic Headlight On | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Others Features | |
|---|---|
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| Call Sms Alerts | Yes |
| Mobile Application | Yes |
| Riding Modes | Active (A), Basic (B), Comfort (C) |
| Bike Colour | Metallic Triton Blue, Glass Blaze Orange, Pearl Tech White, Metallic Mat Black |
| Additional Features | Suzuki Traction Control Syste, Ride-by-wire Electronic Throttle System, Low RPM Assist, Suzuki Easy Start System, Bi-Directional Quick Shift System, Suzuki Drive Mode Selector, Suzuki Composite Electrochemical Material, Suzuki Composite Electrochemical Material, Suzuki Clutch Assist System, Suzuki Cross Balancer, Suzuki Easy Start System, Bi-directional Quick Shift System |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
0 Reviews
Recently Asked User Questions about Suzuki GSX-8R
Disclaimer
The information published on BDBiker.com is provided for general informational purposes only. While we make every effort to ensure accuracy, we do not guarantee that all motorcycle prices, specifications, features, or related details are complete, accurate, or up to date. Information may change without notice. If you identify any incorrect or outdated content, please contact us, and we will review and update it as promptly as possible.