Market Status: Available in Bangladesh
| Engine Type | Liquid Cooled, 4-Stroke, SOHC, Single Cylinder Inline Engine |
|---|---|
| Engine Capacity | 250 cc |
| Maximum Power | 24.13 bhp (18kW) @ 8000 rpm |
| Maximum Torque | 22.5 Nm @ 7000 rpm |
| Mileage | 25 kmpl |
| Kerb Weight | 154 kg |
| Braking System | Dual Channel ABS |
| Transmission System | 6 Speed, Manual |
| Price | Tk. 3,38,500 |
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Liquid Cooled, 4-Stroke, SOHC, Single Cylinder Inline Engine |
| Displacement | 249 Cc |
| Maximum Power | 24.13 Bhp (18kW) @ 8000 Rpm |
| Maximum Torque | 22.5 Nm @ 7000 Rpm |
| Bore | 72 Mm |
| Stroke | 61.2 Mm |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| No Of Cylinders | 1 |
| Fuel Supply | Electronic Fuel Injection (EFI) |
| Engine Cooling | Liquid Cooled |
| Starting Method | Electric |
| Brand | cfmoto |
| Category | Motorcycle |
| Bike Type | Adventure |
| Brand Origin | China |
| Made In | China |
| Fuel Engine Oil | |
|---|---|
| Fuel Tank Capacity | 13 L |
| Reserve Fuel Capacity | 10W30 |
| Engine Oil Capacity | - |
| Engine Oil Grade | - |
| Transmission | |
|---|---|
| Transmission System | 6 Speed, Manual |
| Clutch Type | Wet, Multi-Plate, Manual Clutch |
| No Of Gears | 6 |
| Drive Type | Chain |
| Performance Mileage | |
|---|---|
| Mileage Overall | 25 Kmpl |
| Top Speed | 120 Kmph |
| Riding Range Full Tank | 325 Km |
| Frame Chassis Suspension | |
|---|---|
| Frame Chassis Type | Steel Tube Frame |
| Front Suspension System | USD Telescopic -160 Mm Travel |
| Rear Suspension System | Double Swingarm |
| Front Suspension Adjuster | No |
| Rear Suspension Adjuster | No |
| Tyres Brakes Wheels | |
|---|---|
| Tyre Size Front | 80/100-21M/C 51P |
| Tyre Size Rear | 120/80-18 M/C 62P |
| Tyre Type | Tubed |
| Braking System | Dual Channel ABS |
| Brake Size Front | 265 Mm |
| Brake Size Rear | 220 Mm |
| Brake Type Front | Disc |
| Brake Type Rear | Disc |
| Wheel Type | Spoke |
| Wheel Size Front | 21 Inch |
| Wheel Size Rear | 18 Inch |
| Body Dimensions | |
|---|---|
| Overall Length | 2120 Mm |
| Overall Width | 910 Mm |
| Overall Height | 1225 Mm |
| Ground Clearance | 245 Mm |
| Seat Height | 840 Mm |
| Wheelbase | 1415 Mm |
| Kerb Weight | 154 Kg |
| Electricals | |
|---|---|
| Battery Type | Mf |
| Battery Capacity | 12V |
| Ignition System | - |
| Head Light | LED |
| Tail Brake Light | LED |
| Indicators | LED |
| Service And Maintenance | |
|---|---|
| First Free Service | |
| Second Free Service | |
| Third Free Service | |
| Fourth Free Service | |
| Warranty Years | |
| Warranty Kms | |
| No Of Free Service | |
| No Of Paid Service | |
| Key Features And Safety | |
|---|---|
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel Meter | Digital |
| Clock | Yes |
| Hazard Indicator | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Traction Control | - |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Clip Handle Bar |
| Passenger Footrest | Yes |
| Passenger Grab Rail | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Gear Position Indicator | Yes |
| Side Stand Cutoff | Yes |
| Assist Slipper Clutch | - |
| Tripmeter | Yes |
| Automatic Headlight On | - |
| Saree Guard | No |
| Others Features | |
|---|---|
| Bluetooth Connectivity | No |
| Call Sms Alerts | No |
| Mobile Application | No |
| Riding Modes | No |
| Bike Colour | Lime Green, Tundra Grey, Polar White |
| Additional Features | |
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Liquid Cooled, 4-Stroke, SOHC, Single Cylinder Inline Engine |
| Displacement | 249 Cc |
| Maximum Power | 24.13 Bhp (18kW) @ 8000 Rpm |
| Maximum Torque | 22.5 Nm @ 7000 Rpm |
| Bore | 72 Mm |
| Stroke | 61.2 Mm |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| No Of Cylinders | 1 |
| Fuel Supply | Electronic Fuel Injection (EFI) |
| Engine Cooling | Liquid Cooled |
| Starting Method | Electric |
| Brand | cfmoto |
| Category | Motorcycle |
| Bike Type | Adventure |
| Brand Origin | China |
| Made In | China |
| Fuel Engine Oil | |
|---|---|
| Fuel Tank Capacity | 13 L |
| Reserve Fuel Capacity | 10W30 |
| Engine Oil Capacity | - |
| Engine Oil Grade | - |
| Transmission | |
|---|---|
| Transmission System | 6 Speed, Manual |
| Clutch Type | Wet, Multi-Plate, Manual Clutch |
| No Of Gears | 6 |
| Drive Type | Chain |
| Performance Mileage | |
|---|---|
| Mileage Overall | 25 Kmpl |
| Top Speed | 120 Kmph |
| Riding Range Full Tank | 325 Km |
| Frame Chassis Suspension | |
|---|---|
| Frame Chassis Type | Steel Tube Frame |
| Front Suspension System | USD Telescopic -160 Mm Travel |
| Rear Suspension System | Double Swingarm |
| Front Suspension Adjuster | No |
| Rear Suspension Adjuster | No |
| Tyres Brakes Wheels | |
|---|---|
| Tyre Size Front | 80/100-21M/C 51P |
| Tyre Size Rear | 120/80-18 M/C 62P |
| Tyre Type | Tubed |
| Braking System | Dual Channel ABS |
| Brake Size Front | 265 Mm |
| Brake Size Rear | 220 Mm |
| Brake Type Front | Disc |
| Brake Type Rear | Disc |
| Wheel Type | Spoke |
| Wheel Size Front | 21 Inch |
| Wheel Size Rear | 18 Inch |
| Body Dimensions | |
|---|---|
| Overall Length | 2120 Mm |
| Overall Width | 910 Mm |
| Overall Height | 1225 Mm |
| Ground Clearance | 245 Mm |
| Seat Height | 840 Mm |
| Wheelbase | 1415 Mm |
| Kerb Weight | 154 Kg |
| Electricals | |
|---|---|
| Battery Type | Mf |
| Battery Capacity | 12V |
| Ignition System | - |
| Head Light | LED |
| Tail Brake Light | LED |
| Indicators | LED |
| Service And Maintenance | |
|---|---|
| First Free Service | |
| Second Free Service | |
| Third Free Service | |
| Fourth Free Service | |
| Warranty Years | |
| Warranty Kms | |
| No Of Free Service | |
| No Of Paid Service | |
| Key Features And Safety | |
|---|---|
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel Meter | Digital |
| Clock | Yes |
| Hazard Indicator | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Traction Control | - |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Clip Handle Bar |
| Passenger Footrest | Yes |
| Passenger Grab Rail | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Gear Position Indicator | Yes |
| Side Stand Cutoff | Yes |
| Assist Slipper Clutch | - |
| Tripmeter | Yes |
| Automatic Headlight On | - |
| Saree Guard | No |
| Others Features | |
|---|---|
| Bluetooth Connectivity | No |
| Call Sms Alerts | No |
| Mobile Application | No |
| Riding Modes | No |
| Bike Colour | Lime Green, Tundra Grey, Polar White |
| Additional Features | |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
0 Reviews
Recently Asked User Questions about CFMOTO CFLITE 250 Dual
Disclaimer
The information published on BDBiker.com is provided for general informational purposes only. While we make every effort to ensure accuracy, we do not guarantee that all motorcycle prices, specifications, features, or related details are complete, accurate, or up to date. Information may change without notice. If you identify any incorrect or outdated content, please contact us, and we will review and update it as promptly as possible.