Market Status: Available in Bangladesh
| Engine Type | Oil Cooled, 4-Stroke, 2-Valve, Single Cylinder Engine |
|---|---|
| Engine Capacity | 250 cc |
| Maximum Power | 24.16 bhp (24.5PS) @ 8750 rpm |
| Maximum Torque | 21.5 Nm @ 6500 rpm |
| Mileage | 39 kmpl |
| Kerb Weight | 164 kg |
| Braking System | Dual Channel ABS |
| Transmission System | 5 Speed, Constant Mesh (1 Down, 4 Up) |
| Price | Tk. 3,60,000 |
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Oil Cooled, 4-Stroke, 2-Valve, Single Cylinder Engine |
| Displacement | 249.07 Cc |
| Maximum Power | 24.16 Bhp (24.5PS) @ 8750 Rpm |
| Maximum Torque | 21.5 Nm @ 6500 Rpm |
| Bore | 72 Mm |
| Stroke | 61.17 Mm |
| Compression Ratio | 10.3 ± 0.3:1 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| No Of Cylinders | 1 |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Engine Cooling | Oil Cooled |
| Starting Method | Electric |
| Brand | bajaj |
| Category | Motorcycle |
| Bike Type | Naked Sports |
| Brand Origin | India |
| Made In | India |
| Fuel Engine Oil | |
|---|---|
| Fuel Tank Capacity | 14 L |
| Reserve Fuel Capacity | 2.8 |
| Engine Oil Capacity | 1 L |
| Engine Oil Grade | 20W50 |
| Transmission | |
|---|---|
| Transmission System | 5 Speed, Constant Mesh (1 Down, 4 Up) |
| Clutch Type | Assist And Slipper Clutch |
| No Of Gears | 5 |
| Drive Type | Chain |
| Performance Mileage | |
|---|---|
| Mileage Overall | 39 Kmpl |
| Top Speed | 132 Kmph |
| Riding Range Full Tank | 546 Km |
| Frame Chassis Suspension | |
|---|---|
| Frame Chassis Type | Tubular Frame |
| Front Suspension System | USD Fork, 37 Mm Dia |
| Rear Suspension System | Mono Suspension, Without Canister |
| Front Suspension Adjuster | No |
| Rear Suspension Adjuster | Yes |
| Tyres Brakes Wheels | |
|---|---|
| Tyre Size Front | 110/70-17, MC/ 54S |
| Tyre Size Rear | 140/70-17, MC 66S |
| Tyre Type | Tubeless |
| Braking System | Dual Channel ABS |
| Brake Size Front | 300 Mm |
| Brake Size Rear | 230 Mm |
| Brake Type Front | Disc |
| Brake Type Rear | Disc |
| Wheel Type | Alloy |
| Wheel Size Front | 17 Inch |
| Wheel Size Rear | 17 Inch |
| Body Dimensions | |
|---|---|
| Overall Length | 1986 Mm |
| Overall Width | 745 Mm |
| Overall Height | 1050 Mm |
| Ground Clearance | 165 Mm |
| Seat Height | 795 Mm |
| Wheelbase | 1341 Mm |
| Kerb Weight | 164 Kg |
| Electricals | |
|---|---|
| Battery Type | Mf |
| Battery Capacity | 12V, 8Ah |
| Ignition System | DC |
| Head Light | Bi Functional LED Projector Lamp |
| Tail Brake Light | LED |
| Indicators | LED |
| Service And Maintenance | |
|---|---|
| First Free Service | 500-750 Kms/30-45 Days |
| Second Free Service | 4500-5000 Kms/240 Days |
| Third Free Service | 9500-10000 Kms/360 Days |
| Fourth Free Service | |
| Warranty Years | 5 Years |
| Warranty Kms | 75000 Km |
| No Of Free Service | 3 |
| No Of Paid Service | 2 |
| Key Features And Safety | |
|---|---|
| Instrument Console | Digital (Reverse LED) |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel Meter | Digital |
| Clock | Yes |
| Hazard Indicator | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Traction Control | No |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip Handle Bar |
| Passenger Footrest | Yes |
| Passenger Grab Rail | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Gear Position Indicator | Yes |
| Side Stand Cutoff | Yes |
| Assist Slipper Clutch | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Automatic Headlight On | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Others Features | |
|---|---|
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| Call Sms Alerts | Yes |
| Mobile Application | Yes |
| Riding Modes | No |
| Bike Colour | Brooklyn Black |
| Additional Features | Bluetooth And Turn By Turn Navigation, ABS Indicator - LED, High Engine Oil Temperature Indicator - LED, Malfunction Indicator |
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Oil Cooled, 4-Stroke, 2-Valve, Single Cylinder Engine |
| Displacement | 249.07 Cc |
| Maximum Power | 24.16 Bhp (24.5PS) @ 8750 Rpm |
| Maximum Torque | 21.5 Nm @ 6500 Rpm |
| Bore | 72 Mm |
| Stroke | 61.17 Mm |
| Compression Ratio | 10.3 ± 0.3:1 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| No Of Cylinders | 1 |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Engine Cooling | Oil Cooled |
| Starting Method | Electric |
| Brand | bajaj |
| Category | Motorcycle |
| Bike Type | Naked Sports |
| Brand Origin | India |
| Made In | India |
| Fuel Engine Oil | |
|---|---|
| Fuel Tank Capacity | 14 L |
| Reserve Fuel Capacity | 2.8 |
| Engine Oil Capacity | 1 L |
| Engine Oil Grade | 20W50 |
| Transmission | |
|---|---|
| Transmission System | 5 Speed, Constant Mesh (1 Down, 4 Up) |
| Clutch Type | Assist And Slipper Clutch |
| No Of Gears | 5 |
| Drive Type | Chain |
| Performance Mileage | |
|---|---|
| Mileage Overall | 39 Kmpl |
| Top Speed | 132 Kmph |
| Riding Range Full Tank | 546 Km |
| Frame Chassis Suspension | |
|---|---|
| Frame Chassis Type | Tubular Frame |
| Front Suspension System | USD Fork, 37 Mm Dia |
| Rear Suspension System | Mono Suspension, Without Canister |
| Front Suspension Adjuster | No |
| Rear Suspension Adjuster | Yes |
| Tyres Brakes Wheels | |
|---|---|
| Tyre Size Front | 110/70-17, MC/ 54S |
| Tyre Size Rear | 140/70-17, MC 66S |
| Tyre Type | Tubeless |
| Braking System | Dual Channel ABS |
| Brake Size Front | 300 Mm |
| Brake Size Rear | 230 Mm |
| Brake Type Front | Disc |
| Brake Type Rear | Disc |
| Wheel Type | Alloy |
| Wheel Size Front | 17 Inch |
| Wheel Size Rear | 17 Inch |
| Body Dimensions | |
|---|---|
| Overall Length | 1986 Mm |
| Overall Width | 745 Mm |
| Overall Height | 1050 Mm |
| Ground Clearance | 165 Mm |
| Seat Height | 795 Mm |
| Wheelbase | 1341 Mm |
| Kerb Weight | 164 Kg |
| Electricals | |
|---|---|
| Battery Type | Mf |
| Battery Capacity | 12V, 8Ah |
| Ignition System | DC |
| Head Light | Bi Functional LED Projector Lamp |
| Tail Brake Light | LED |
| Indicators | LED |
| Service And Maintenance | |
|---|---|
| First Free Service | 500-750 Kms/30-45 Days |
| Second Free Service | 4500-5000 Kms/240 Days |
| Third Free Service | 9500-10000 Kms/360 Days |
| Fourth Free Service | |
| Warranty Years | 5 Years |
| Warranty Kms | 75000 Km |
| No Of Free Service | 3 |
| No Of Paid Service | 2 |
| Key Features And Safety | |
|---|---|
| Instrument Console | Digital (Reverse LED) |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel Meter | Digital |
| Clock | Yes |
| Hazard Indicator | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Traction Control | No |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip Handle Bar |
| Passenger Footrest | Yes |
| Passenger Grab Rail | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Gear Position Indicator | Yes |
| Side Stand Cutoff | Yes |
| Assist Slipper Clutch | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Automatic Headlight On | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Others Features | |
|---|---|
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| Call Sms Alerts | Yes |
| Mobile Application | Yes |
| Riding Modes | No |
| Bike Colour | Brooklyn Black |
| Additional Features | Bluetooth And Turn By Turn Navigation, ABS Indicator - LED, High Engine Oil Temperature Indicator - LED, Malfunction Indicator |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
0 Reviews
Recently Asked User Questions about Bajaj Pulsar N250 New
Disclaimer
The information published on BDBiker.com is provided for general informational purposes only. While we make every effort to ensure accuracy, we do not guarantee that all motorcycle prices, specifications, features, or related details are complete, accurate, or up to date. Information may change without notice. If you identify any incorrect or outdated content, please contact us, and we will review and update it as promptly as possible.